MYK toplantısında Erdoğan’ın genel tavrı! Selvi’den MYK toplantısının şifreleri…

  • Haber7 

Türkiye 31 Mart 2024 yerel seçimleri ile yeni yerel yönetimlerini belirledi. Milyonların oy kullanarak sandık başına gittiği 31 Mart’ta Türkiye birçok sürprizi de beraberinde yaşadı. Resmi sonuçlara göre CHP uzun yıllar sonra birinci parti konumuna geldi. 22 yıldır Türkiye’yi ve ülkenin birçok belediyesini yöneten AK Parti ise kurulduğu tarihten bu yana ilk kez ikinci parti konumuna geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti MYK toplantısında seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesini köşe yazısında ele alan Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim değerlendirmesini ‘doğru teşhis’ olarak yorumladı. Seçim sonrası AK Parti’deki genel duruma değinen Abdülkadir Selvi, önceki seçimlerde de AK Parti’nin oy kaybı yaşadığı ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başarısıyla yeniden büyük çıkışlarla AK Parti’nin seçildiği tarihleri hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonrası ‘sinirli’ algısına değinerek, Erdoğan için 3 kritik anı vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimin ardından yaptığı MYK toplantısındaki genel atmosferi yazan Abdülkadir Selvi, oldukça konuşulan istifa gündemini de ele aldı.

MYK TOPLANTISININ ŞİFRELERİ

Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi “Erdoğan’ın Özeleştirisi, Teşhisleri, Tespitleri” başlıklı köşe yazısında seçimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MYK toplantısını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim değerlendirmesini, “teşhis doğru, tahlil doğru, çare doğru” olarak nitelendiren Selvi, Erdoğan’ın balkon konuşması yapmasının önemini vurguladı. Önceki seçimlerde de AK Parti’nin oy kaybı yaşadığını ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisini düştüğü zor durumdan çıkarıp birinci partiyi yapmayı başardığının altını çizen Hürriyet Yazarı, Erdoğan ile ilgili 3 kritik tespitinin olduğunu kaydetti.

Liderlerin kriz anlarında belli olduğunu vurgulayarak Erdoğan’ın 3 kritik anı olduğunu ifade eden Selvi, birinci kritik anın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması ile Erdoğan’ın sonuçları ‘büyük bir olgunlukla’ karşıladığı dönem olarak belirtti. İkinci kritik anı ise, 31 Mart seçimlerindeki kayba rağmen Erdoğan’ın balkon konuşmasındaki ‘metanet ve özeleştiri’ tavrının olduğunu kaydeden Selvi, üçüncü kritik an olarak MYK toplantısındaki değerlendirmeler olarak ifade etti.

MYK’DA NELER KONUŞULDU?

Seçimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok sinirli olduğu yönünde oluşturulan havaya cevaben ‘Erdoğan’ın toplantıda çok sakin olduğunu’ kaleme alan Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifa konusuna hiç değinmeyerek ‘hep beraber hatalarımızı göreceğiz, çözüm üreteceğiz’ yönünde verdiği mesajın altını çizdi.

Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz’ın seçim sonuçlarına ilişkin sunumlarını ve Erdoğan’ın genel tavrını kaleme alan Abdülkadir Selvi, toplantıda Erdoğan’ın herkese tek tek söz hakkı verdiğini ve araya girmeyerek dinlediğini belirtti. Seçimlerin başındaki olumlu havanın özellikle son 10 günde değiştiği ifade edilen toplantıda, seçim sonuçlarının daha kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi için bir heyet oluşturulması kararı alındığını belirten Abdülkadir Selvi, 17 Nisan’da AK Parti’nin yine seçimlere ilişkin önemli mesajlar vereceğini söyledi.

“ERDOĞAN’IN TESPİTLERİ”

Abdülkadir Selvi’nin köşe yazısında ‘Erdoğan’ın Tespitleri’ başlığında ele aldığı beş alt başlıkta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim değerlendirmeleri yer aldı. Erdoğan’ın seçime dair 5 alt başlığı olduğunu ifade eden Selvi o başlıkları;  ‘Kibir, Emekliler, Kan ve Ruh Kaybı, Duvar Öremeyiz ve Buz Gibi Erimemek İçin’ şeklinde sıraladı.

 

İşte Abdülkadir Selvi’nin köşe yazısındaki ‘Erdoğan Tespitleri’

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir