Yahudi yerleşimciler, Filistin’in Muğir beldesine saldırdı: Evlere ateş açıldı, 3 kişi yaralandı

Filistin topraklarını işgal ederek yasa dışı yerleşim yerleri kuran Yahudi yerleşimciler, İsrail işgali altındaki Filistin’in Batı Şeria bölgesinde Muğir beldesine baskın düzenledi.

Anadolu Ajansı’na açıklama yapan Muğir Beldesi Konsey Başkanı Emin Ebu Ulya, onlarca Yahudi yerleşimcinin beldenin doğusundan baskın düzenlediğini söyledi. Ulya, yerleşimcilerin çok sayıda eve ateş ettiğini, bölge sakinleriyle aralarında olaylar çıktığını ifade etti.

Yerleşimciler de İsrail güçlerinin korumasında Muğir beldesi girişinde durduğunu aktaran Ulya, bölgede endişe ve gerginliğin hakim olduğunu belirtti.

İsrailli yerleşimciler, belde sakinlerine ateş açarak 3 Filistinliyi yaraladı. Yakınlardaki sağlık merkezine nakledilen Filistinlilerin ayak ve kollarından yaralandığı öğrenildi.

Yahudi yerleşimcilerin beldedeki evlere rastgele ateş açtığını söyleyen görgü tanıkları, saldırganların İsrail polisinin korumasında belde çevresinde dolaşmaya devam ettiğini söyledi.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail askerleri ile Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik baskın ve saldırılarında artış yaşanıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 462 Filistinli hayatını kaybetti, 8 binden fazla Filistinli gözaltına alındı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir